کامپوزیت ها

کامپوزیت ها

کامپوزیت ها

کامپوزیت ها :

کامپوزیت ها را می توان مخلوط فیزیکی از دو یا چند ماده مختلف در نظر گرفت که با توجه به برخی معیارها نظیر مقاومت ویژه مکانیکی و یا مقاومت در برابر عوامل خورنده شیمیایی، در مجموع از هر یک از اجزاء تشکیل دهنده خود بهتر عمل می کند. همچنین از نظر طراحی، با صرف هزینه هایی به مراتب کمتر، می توان به گستره وسیع تری از خواص مورد نظر دست پیدا کرد.
کامپوزیت ها را می توان در یک تقسیم بندی کلی به سه دسته زیر تفکیک نمود:
۱-کامپوزیت های با بستر پلیمر (PMC)
۲ -کامپوزیت های با بستر فلزی (MMC)
۳ -کامپوزیت های با بستر سرامیکی (CMC)
کاربرد کامپوزیت های بستر فلزی و بستر سرامیکی، بیشتر در صنایع اتومبیل سازی و طراحی و ساخت فریم ها و صنایع هوا – فضا می باشد.
امروزه بیشترین کاربرد کامپوزیت ها مربوط به کامپوزیت های با بستر پلیمر اختصاص دارد که از مزایای آن می توان به استحکام بالا، مقاومت به ضربه و سختی سطح بسیار خوب، انعطاف پذیری، مقاومت عالی در برابر عوامل خورنده و شیمیایی، سبکی و ساخت و تولید آسان و سریع برای تولید اشکال پیچیده هندسی اشاره نمود.
یکی از کاربردهای بسیار گسترده (PMC) ها، تقویت ساختارهای فلزی یا بتنی در برابر بارگذاری های متنوع و عوامل خورنده و فرسایشی می باشد که این نیز به نوبه خود منجر به استفاده از (PMC) ها جهت مقاوم سازی خطوط لوله در مواردی نظیر خوردگی داخلی یا خارجی، تغییر در فشار خط و یا هرگونه تغییر در بارگذاری خارجی روی خطوط لوله شده است.
(PMC) ها یا کامپوزیت های با بستر پلیمری از یک پلیمر نظیر وینیل استر یا اپوکسی پلی یورتان، در فاز بستر )ماتریس( و از الیافی نظیر الیاف شیشه، کربن و یا کولار (Kevlar) بعنوان فاز تقویت کننده استفاده می کند.
شرکت البرز پترو ایده توس با استفاده از توانمندی متخصصین داخلی و با دارا بودن نمایندگی انحصاری شرکت PLT، در زمینه محصولات کامپوزیت (UV-Curing tape) و همکاری نزدیک علمی-تجربی با آن شرکت، اقدام به ارائه خدمات، در این حوزه به صنایع کشور نموده است.
قابل ذکر است که روش های اجرایی و محاسبات مربوطه برطبق استانداردهای ASME PCC-2 و ISO/TS 24817 صورت گرفته است و در موارد خاص از نرم افزار Abaqus استفاده می شود.

SD
خوردگی داخلی

SSS
خوردگی خارجی

WED
آسیب خارجی

WED3
تقویت لوله با کامپوزیت ها در حین اجرا

WEDa
تقویت لوله با کامپوزیت ها پس از پایان کار

ewd 
کامپوزیت پیش آغشته الیاف شیشه و پلی اورتان (UV curing)

EDR 
کامپوزیت UV curing در حین عملیات پخت نهایی با لامپ فرابنفش

پست مرتبط

کلمه کلیدی خود را وارد کنید